• Esenbey Mah. Elhacı Mahmut Cad. Giray Pasajı 42/P-5
    Niğde / MERKEZ

  • (388)213 15 71
    giraykonut@gmail.com

2018 yılında global boya sektörünün, bir önceki yıla göre %3 büyüyerek 160 milyar dolar hacme ulaştığı öngörülüyor.

 

Türkiye boya sektörü, 20’ye yakın büyük ölçekli ve gelişmiş üretim teknolojisine sahip şirket ve yaklaşık 600 KOBİ ile küresel arenada yer alıyor. 970 bin tonun üzerinde büyüklüğe sahip Türkiye boya sektörünün ihracat hariç pazar büyüklüğü ise 2 milyar doların üzerinde. Kişi başına boya tüketimi yıllık 12 kg’a erişen Türkiye, Avrupa’nın en büyük 5. boya üreticisi konumunda bulunuyor. Türkiye boya sektöründe, üretim kapasitesinin %65’i kullanılırken yıllık boya üretiminin yaklaşık %80-85’i büyük ve orta ölçekli kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor.

 

Vernik ve tiner ağırlıklı üretimi kapsayan %15-20’lik üretimi ise küçük ölçekli şirketler yapıyor. Yurt içi pazardaki arz fazlası nedeniyle sektörde Afrika ülkeleri başta olmak üzere yurt dışı pazarlara yönelimin artması bekleniyor.


YENİ TRENDLER


Daha iyi ve sağlıklı bir yaşam sürmek konusunda bilinçlenen toplum ve sürdürülebilirliğin öneminin her geçen gün daha iyi kavranması boya sektöründeki ürün ve üretim anlayışını da değiştiriyor. Sektörde çevreye ve insan sağlığına yönelik olumsuz etkileri en aza indirmek ve tüketicilerden gelen çevreci ürün talebini karşılamak üzere çevre dostu ürünlere yönelik güçlü bir eğilim görülüyor. Bu gelişmelere paralel olarak yüksek katı madde içerikli ürünlerin, toz boyaların ve VOC (Uçucu Organik Bileşik) düşük ürünlerin sayısındaki artış dikkat çekiyor. Aynı anlayışla çevreci özellikli su bazlı sistemlerin pazardaki payı da her geçen yıl yükseliyor. Tüm boya alt sektörlerinde bu çevreci ürün çalışmaları artarak devam ediyor.

 

İnşaat, mobilya ve oto tamir boyalarında VOC oranının düşürülmesine yönelik yerli mevzuatın da yakın zamanda yayımlanacak olması, şirketlerin bu konudaki çabalarını hızlandırıyor. Bunların yanında AB mevzuatları paralelinde biyosidal ürünlere yönelik mevzuatın hayata geçmesi, REACH’in yerli karşılığı olan KKDİK’nin Haziran 2017’de yayınlanması gibi faktörler de boya üretici şirketlerin duyarlılığını artırıyor ve çalışmalarını farklılaştırıyor.

 

PAZAR DAĞILIMI

 

Boya Sanayicileri Derneği’nin (BOSAD) verilerine göre inşaat, mobilya, otomotiv, ağır sanayi ve matbaacılık sektörlerine boya satışı yapan sektör üretiminin %61’i inşaat boyaları alanında gerçekleşiyor. Şirketlerin üretiminin %10’u mobilya boyaları, %4’ü sanayi boyaları, %6’sı otomotiv boyaları ve %5’i toz boya segmentine yönelik faaliyet gösteriyor.