• Esenbey Mah. Elhacı Mahmut Cad. Giray Pasajı 42/P-5
    Niğde / MERKEZ

  • (388)213 15 71
    giraykonut@gmail.com

Yeni düzenleme : Müteahhitlik Belgesi

Yeni düzenleme : Müteahhitlik Belgesi

Tarih:

 

Müteahhitlik Belgesi Nedir? Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik belgesi, müteahhitlik yapmak isteyen kişilerin sahip olması gereken belgedir. Özellikle ülkemizde kentsel dönüşüm faaliyetlere olan talebin artması ile birlikte inşaat sektöründe büyük bir gelişme yaşanmıştır. Bu da kişilerin müteahhitlik mesleğine yönelmesine neden olmuştur. Peki, müteahhitlik belgesi nasıl alınır?

Müteahhitlik belgesi alınabilmesi için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır. Bu başvuru sırasında söz konusu belgeye sahip olmak istediğinizi anlatan bir dilekçe hazırlamalısınız. Bunun yanı sıra yetki belgesi için başvuru sırasında kayıtlı olduğunuz ticari ya da sanayi odalarından müracat ettiğiniz yıla daire sicil kaydı almalısınız. Başvuru dilekçesi, sicil kaydı ve nüfus cüzdanı fotokopisini ise söz konusu müdürlüğe elden teslim etmelisiniz. Evrak işlemlerini tamamladıktan sonra bakanlığın internet sitenizden kimlik bilgileriniz ile kayıt yapabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında üniversite diplomasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

Müteahhitlik Belgesi Nereden Alınır?

Müteahhit vasfını kazanmak ve bu alanda hizmet vermek adına alınması gereken belge olan müteahhitlik belgesi başvuru şartına bağlı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlı İl Müdürlükleri’nden alınır. Başvuru formunuzun değerlendirilmesi sonrasında ilgili bakanlıkça gerçekleştirilen denetim sonrasında bu belgeyi almanıza engel bir durumun olmaması halinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü size belgenizi verir. Peki, bu belge için başvuru esnasında gerekli evraklar nelerdir?

Müteahhitlik Belgesi için Gereken Evraklar

Müteahhitlik belgeniz için aşağıdaki evrakları bir araya getirerek başvuru formunu ilgili birime iletmeniz gerekir.

  • Dilekçe
  • Oda Sicil Kaydı
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Banka Dekontunun Aslı(Başvuru Form Ücreti)

Müteahhitlik Belgesi Başvuru Formu Ücreti

Müteahhitlik yetki belgesi başvuru ücreti 2.000 TL’dir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Halk Bankası şubesi 118 Gelir Kod No’lu hesabına yatırmanız gereken 2.000 TL ile ilgili dekontu kesinlikle kaybetmemelisiniz. Çünkü bu dekontu yukarıda da ifade ettiğimiz üzere başvuru esnasında takdim etmeniz istenecektir.
 GİRAY HANGİ MÜTEAHHİTLİK BELGESİ GRUBU?Giray Konut E Belgesi 
Giray İnşaat F Belgesi
Giraylar Yapı H Belgesi
 Haberler sayfasına dön